Tarninki – seria 3 książek dla dzieci.

Tym  razem  w  oparciu  o  przyznany  w  czerwcu  2014  r  uczniom  Honorowy  Tytuł  Tarnowskiej  Marki  Talentu,  wychodzimy  do  szkół  z  propozycją  ciekawej  inicjatywy  wydawniczej  prezentując  cykl  Tarninek – Tarninkowy  Pamiętnik, Tarniczek Ucznia i Dobre maniery w mojej bajce.

Przy współpracy z Wydziałem Marki Miasta Urzędu Miasta Tarnowa udało nam się  stworzyć  Tarninkowy  Pamiętnik  i  Tarniczek  Ucznia.  To  nowoczesne  rozwiązanie  pozwalające uczniom zdobywać jak najlepsze wyniki w nauce. Jesteśmy pierwszym  miastem w Polsce posiadającym Tytuł Marki Talentu, a przecież zależy nam na tym,  aby mobilizować młodzież do podejmowania wysiłków  zmierzających do osiągania  kolejnych sukcesów.

Inspirując się wielkimi osiągnięciami znanych Tarnowian ­ m.in. Agaty MrózOlszewskiej, Janusza  Kołodzieja,  Księdza  profesora  Michała  Hellera,  Joli  Czaderskiej­Hayek  itd.,  oraz  osiągnięciami  tarnowskiej  młodzieży  powstał  Tarninkowy Pamiętnik.

Tarninkowym  Pamiętniku przedstawione  zostały  największe  sukcesy zdobywców tytułu Tarnowskiej Marki Talentu 2014 , a każdy uczeń ma możliwość  zaprezentować swoje sukcesy w danym miesiącu roku szkolnego.

Na  prośbę  Stowarzyszenia  PDPS  aktorka  Marta  Żmuda  Trzebiatowska  i  dziennikarz TVP 1 Krzysztof Drwal skierowali kilka słów motywujących uczniów do  nauki.  W  Tarninkowym  Pamiętniku  nie  zabrakło  pustych  stron  na  dedykacje  od  Rodziców, Dziadków czy Nauczycieli i Przyjaciół.

Z  kolei  Tarniczek  Ucznia jest  ciekawie  zaprojektowanym  dokumentem,  dzięki  któremu  nauka  stanie  się  dla  każdego  ucznia  przyjemna.  W  Tarniczku  Ucznia  zamieszczać można oceny i prowadzić własne notatki. Wartym uwagi są motywatory  ­  slogany  motywujące  do  nauki.  W  Tarniczku  Ucznia  zaprezentowane  zostały  najciekawsze  pomysły  na  biznes  z  elementami  języka  reklamy  stworzone  przez  Tarninki  ­  najmłodszych  mieszkańców  Tarnowa,  a  wszystko  w  ramach  organizowanego  w  br.  przez  Stowarzyszenie  PDPS  Konkursu  „Pomysł  na  biznes”.  Rady  tarnowskich  przedstawicieli  loży  biznesu  są  zachętą  dla  ucznia  do  podejmowanych każdego dnia wysiłków, a list Jana Lubomirskiego­Lanckorońskiego  do Dzieci i Młodzieży jest doskonałym bodźcem motywującym do nauki.

Dobre  maniery  w  mojej  bajce  to  pierwsza  w  Polsce  książeczka  z  serii  Tarninki  prezentująca  twórczość  literacką  Basi,  Gabrysi,  Olka,  Kuby,  Dominika,  Oliwi, Wiktorii i Weroniki.

Bogata  wyobraźnia  dzieci  sprawiła,  że  książeczka  opatrzona  została  komentarzami  pana  Krzysztofa  Ziemca,  Jaśka  Meli  oraz  Grupy  Muzycznej  Golec  uOrkiestra.

Książeczka w ciekawy i niebanalny sposób prezentuje sukces towarzyski  dzieci,  które  w  ramach  prowadzonej  przez  Stowarzyszenie  akcji  „Odkryj  wartość  dziecka”  podjęły  korespondencję  z  panem  Markiem  Kamińskim,  Krzysztofem  Ziemcem.  Dzieci skierowały swoje słowa  do  pana  Kamila  Stocha  i  do  pani  Majki  Jeżowskiej oraz do Grupy Muzycznej Golec uOrkiestra. Książeczki  są  współfinansowane  z  budżetu  miasta  Tarnowa  a  wydane  przez  Wydawnictwo HELIOS.

Krzysztof Ziemiec polski dziennikarz, autor książek: „Niepokonani”, „Wszystko jest po coś” czy „Droga zbawienia” na prośbę Stowarzyszenia Podaruj Dzieciom Promyk Słońca opowiada o wrażliwości…

Myślę, że cechą - bo chyba nie manierą, która pomogła mi w życiu jest paradoksalnie...wrażliwość. Ponieważ urodziłem się pod koniec lat 60 to miałem ten przywilej, że moje babcie i ciocie były osobami, które doskonale pamiętały jeszcze czasy II RP. Jako osoby dorastające i uczące się jeszcze przed wojną, znały inny świat. Nie ten brutalny, który nastał w Polsce po II wojnie, tylko ten bardziej normalny jaki budowano w odrodzonej Polsce lat 20 i 30. To one uczyły mnie przyzwoitości. To one przekazywały gen polskości i pokazywały czynem jak być dobrym człowiekiem i codziennym patriotą. Pamiętam jak czytały mi książki...jakie tytuły i jakich autorów wybierały. Pamiętam ich opowieści. To wszystko sprawiło, że wyrosłem w takim a nie innym domu. To co w nim dostałem, to ta właśnie wrażliwość na innego człowieka, to poczucie solidarności i obowiązku nie tylko za siebie, ale i za innych, sprawiło, że jestem takim a nie innym człowiekiem. Ta wrażliwość w dzisiejszym świecie przeszkadza czasem bo pokusa, aby iść na skróty jest zawsze. Ale ta cecha staje się dziś coraz bardziej nieobecna przez co coraz bardziej wyrazista i pożądana.

W lutym 2014 r. podczas podróży do Azji, Jasiek Mela na prośbę Stowarzyszenia „Podaruj Dzieciom Promyk Słońca”, tak wypowiedział się o „dobrych manierach”:

Podczas przeróżnych podróży spotkam co chwilę nowych ludzi, z którymi mam tylko chwilę, by wywrzeć na nich dobre lub złe wrażenie. Spotykam ludzi z przeróżnych krajów, kultur, religii. Czasem sam nie wiem, jak się zachować, ale zawsze, gdy się uśmiecham, kłaniam, dziękując - staram się dać od siebie coś dobrego, dostaję w zamian to samo. Może nie powinniśmy kierować się interesownością, ale nie bójmy się powiedzieć tego wprost - opłaca się być ciepłym, dobrym, szczerym i uśmiechniętym. Uśmiech i życzliwość to pierwszy krok do zjednania sobie ludzi i poznania przyjaciół.

Golec uOrkiestra: „ ...bo dobre maniery opierają się na czytaniu:

Dar serca i czytanie książek pomaga w życiu odnieść sukces!
Tak jak w słowach naszej „Dobrej piosenki”:
„Każdy serca dar
wielką wartość ma
dobro czynić wielka rzecz
gdy wokół tyle zła.
Każdy serca dar
wielką wartość ma
pojmie każdy sens tych słów
kto siłę dobra zna”.
... - dobro się opłaca bo z powrotem wraca. Dobra potrzebuje, dobra poszukuje każdy z nas a, że mamy fajne czasy na czytanie książek - księgarnie proponują nam setki tytułów, pięknie wydanych i różnorodnych. W świecie książki wszystko jest możliwe. Nasza Fundacja Braci Golec również wydaje książki. Jest to seria albumów „Stroje ludowe w Karpatach polskich”.
Czytanie rozwija naszą wyobraźnię, słownictwo i uczy samodzielnego, kreatywnego myślenia.
My jesteśmy za!!! Paweł Golec & Łukasz Golec””